Benidorm Bastard Prof Berkhout: “Bureaucratie uitroeien!…”

Stokrozen, echte bijenplanten

Met ingang van dit jaar moeten Bijenhouders de ‘verblijfplaats van bijen’ registreren. Je hebt ook voor je hobby een Uniek Bedrijfs Nummer (UBN) nodig aldus de Rijksdienst voor de Onderwerping van Nederland. (RVO) Het excuus voor deze registratiedrift is ‘handelen bij een dierziektecrisis’.

Naast de dit jaar in het werk tredende Corporate Sustainability Directive (ieder mkb-bedrijf moet CO2-kilometers werknemers opgeven) is dit één van de vele voorbeelden van de registratiedrift, die voortkomt uit de 2030 Agenda. 

Daarin zijn ‘data’ het nieuwe goud in een economie van Surveillance Capitalism. Ik interviewde Benidorm Bastard van de wetenschap, Guus Berkhout – medeoprichter van Clintel- over zijn visie op het woekerende gezwel genaamd ‘Rijksoverheid.nl’. We hebben geen regering meer maar regulering. Hieronder zijn visie:

Nee het is geen grap, het is echt waar.

“Doorkrijgen hoe je wordt beetgenomen”
Emeritus-hoogleraar Geofysica Guus Berkhout (1940) en ‘innovatiemanager’ is één van de Benidorm Bastards van de wetenschap. Hij rebelleert als gepensioneerde geleerde tegen de gevestigde orde, na zich eerder nog academisch uit te drukken. In zijn laatste schotschrift tegen het Rutte-4/5 (Schoof 1 = Rutte 5)-kabinet- verschenen bij Uitgeverij Aspekt (2023)- richt hij zich tot ‘het volk’, “dat begint door te krijgen hoe ze worden beetgenomen.”

In november verscheen bij Uitgeverij Aspekt nog een diplomatieker toongezet boek van Berkhout, ‘Naar een nieuw tijdperk met een nieuw zakenkabinet.’ Dit boek bevat de voorstellen voor politieke organisatie-vernieuwing die Berkhout als innovatie-consultant al uitdraagt, sinds zijn pensioen bij de TU Delft. Berkhout wil een kleine slagvaardige overheid met een zakenkabinet met vakministers.

Dat zijn bewindspersonen die geleerd hebben voor het dossier waarop ze zijn gezet. Bijvoorbeeld: Een minister die over energievoorziening beslist, die moet geschoold zijn in de natuurkunde, net als Berkhout.

De literatuur voor vandaag

De ingekorte versie van Berkhout’s eerdere schotschrift – nu met ondernemer Hans de Jongh- die  bij Aspekt verscheen, gebruikt Oud Testamentische taal. De ‘verstikkende bureaucratie’ die Berkhout stoort bij de huidige regering, de ‘utopische projecten’ zoals de ‘onbetaalbare asielpolitiek’ en de ‘onbetaalbare energietransitie’: “donder op” zijn de letterlijke woorden die Berkhout in reactie gebruikt, in zijn strijd tegen wat hij ‘de verarming van Nederland’ noemt.

Met termen als ‘uitroeien met wortel en tak’ lijkt Berkhout ditmaal niet zijn hooggeleerde collegae als doelgroep te kiezen. “Je moet wat doen voor de aandacht”, reageert Berkhout, die mede-oprichter is van de klimaatkritische denktank Clintel.

Bijenkasten

Gebakkenluchtbanen
Berkhout gelooft dat de regering 300 miljard euro per jaar kan besparen, door bureaucratie te bestrijden, wat hij een ‘rondpompcircus’ noemt van ‘gebakkenluchtbanen’. “Kijk enkel naar de uitgaven in sociaal welzijn, 100 miljard euro per jaar”, stelt hij.

“Hoeveel denk je dat er aan de strijkstok van de bureaucratie blijft hangen, bij consultants en zelfstandige bestuursorganen? Zeventig procent. Of zie naar de wijze waarop de schadecompensatie van gasboringen in Groningen is afgehandeld. Daar blijft vijfenzeventig procent van het budget hangen in de bureaucratie, bij consultants, het komt niet terecht waar het nodig is.”

Het verband tussen bureaucratie en incompetentie van bestuurders ligt hier 1 op 1: Wanneer je bij de overheid geen kennis van zaken meer hebt, moet je dat extern inhuren. Ook kunnen bestuurders zich verliezen in regulering en grootste plannen, waarvan je als deskundige direct zou zien of dit in de praktijk ook goed uitwerkt.

Zogenaamd voor ‘dierziektecrisis’.

Zodra regulering te ingewikkeld wordt, werkt deze niet, en imploderen plannen onder het eigen gewicht. Inmiddels zou volgens Berkhout de ‘regering’ zijn vervangen door ‘regulering’, waar het bedrijfsleven onder bezwijkt. Zoals de brochure van Uitgeverij Aspekt stelt:

“De bestuurlijke onbekwaamheid komt het meest naar voren in de maakbaarheidsplannen van de politiek. Of het nu gaat om het gedrag van het aardse klimaat, het gedrag van ecosystemen of het gedrag in onze pluriforme samenleving, met genoeg regels is volgens hen alles maakbaar. De staatsbureaucratie heeft ondertussen zulke absurde proporties aangenomen dat niemand meer begrijpt hoe het werkt.

Gevolg is dat de lasten van burgers maar blijven toenemen en het leven van mkb’ers onmogelijk wordt gemaakt.” In alle sectoren, waaronder de zorg, zou werknemers door reguleringsdruk de lust tot werk worden ontnomen. “Ze moeten alleen nog procedures doorlopen en afvinklijsten invullen, ach ach ach, natuurlijk heb je er dan geen zin meer in.”

De Bijenjongere

Wonderlijk genoeg, komt Berkhout met sociaal-economische hervormingen die ook in kringen van het World Economic Forum en door linkse politici worden gepromoot. Zoals een ‘basisinkomen’, een soort AOW voor iedereen van 15 duizend euro per jaar. Dat zou kunnen worden betaald uit de 300 miljard besparingen, die door het ontmantelen van bureaucratie zou vrijkomen.

“Maar mijn voorstel voor een Breed Basis Inkomen, (BBI) zou je als meer ‘rechts’ kunnen uitleggen. Het moet juist zorgen, dat het weer loont om te werken, dat je mensen stimuleert zich te ontwikkelen. Bij ‘links’ is een basisinkomen vooral bedoeld als zekerheid voor de onderkant.”

De overheid bestaat om alle plezier uit je leven weg te zuigen

Voor wakker Nederland

De rebelse toonzetting, lijkt nu wat tegenstanders ‘populisme’ zouden noemen. Berkhout vindt het prima. “De uitgeverij gaf bij het vorige boek veel geld uit, om de boodschap te brengen bij de gevestigde politiek, Kamerleden in Den Haag”, stelt Berkhout, met de energie van een man van half zijn leeftijd. “Daar van heb ik gezegd, spaar de moeite.

We richten ons nu direct tot het grote publiek, de burgers, en tot mensen in gemeenteraden. Dus, alle mensen die de laatste jaren doorkregen dat ze worden beetgenomen, en die dat strontzat (…) zijn. Voor hen heb ik mijn uiterste best gedaan om een dun boek te schrijven, 67 pagina’s. Alles is nu gericht op de val van Rutte 4/5 (Schoof 1 = Rutte 5), en dat er daarna een plan klaarligt. En wat mijn rol daarin is? Nou dan wil ik van een nieuw kabinet best de informateur zijn.”

BIjen dansen om elkaar de weg te wijzen: ze lijken eeuwig in vrede te leven. Maar de werksters doden wel de darren

De rebelse houding van Berkhout tegen de gevestigde orde, is een erfenis van zijn rol als adviseur van het Kabinet Kok 2 in 2002. Voor minister Tineke Netelenbos, moest Berkhout als commissie-voorzitter adviseren over geluidsnormen voor Schiphol. Toen zijn eindrapport niet de gewenste conclusies bevatte, werd Berkhout gevraagd deze aan te passen. “Wanneer ik zou meewerken, werden mij nog andere baantjes als adviseur toegezegd”, stelt hij. “Maar ik weigerde en ben opgestapt. Netelenbos was woedend.”

Zo kreeg Berkhout een beeld van de wijze waarop ministeries werken, dat bij de massa pas doordrong in de Coronatijd. “Het kan lang goed gaan, ook bij de gewone man, en natuurlijk moet je gezagsgetrouw zijn. Maar er zijn grenzen, en de mensen zijn ook weer geen Gekke Gerritje. Enkele jaren terug was ik nog te vroeg met mijn boodschap. Mensen waren nog geneigd te zeggen, dat de regering het nog goed met ze voor heeft, en dat we het nog goed hebben. Met die boodschap kom je er niet meer.”

  • Burgerlijke Ongehoorzaamheid is hét thema van 2025. Steun Interessante Tijden!

10 Replies to “Benidorm Bastard Prof Berkhout: “Bureaucratie uitroeien!…””

          1. Bassie trapt in alle verdeel-en-heers-spelletjes van de elite.
            Bassie is ook een lafaard omdat hij zijn achternaam verzwijgt.
            Heet hij wel Bas, deze trol?

  1. Het is zeer de vraag of de goedgelovige meute wakker wenst te worden, Zolang er brood en spelen zijn is men tevreden, en wanneer dat voorbij is , is het 40 jaar te laat om nog iets te veranderen. De enige politieke partij met visie is de FvD met slechts enkele zetels, en dat verklaart de apathie van het volk om te strijden voor onze toekomst. De hele westerse wereld lijkt in diepe slaap en wenst niet gewekt te worden

    1. “Baudet wordt veelvuldig bekritiseerd om een tweet die hij vrijdag stuurde. Daarin schreef hij dat twee dierbare vriendinnen ernstig waren lastiggevallen door vier Marokkanen in een trein. Later bleek dat het om een kaartcontrole door NS-medewerkers in burger ging.”

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *