
Ajaccio
De Corsicaanse nationalistische afscheidingsbeweging FLNC (Front de Liberation de Nationale Corse) jubileert dit jaar vijftig jaar. Op zes augustus gaven ze nog via een clandestiene ‘persconferentie’ een dreigboodschap af als gemaskerde mannen met wapens: Probeer hier als buitenlander geen tweede huis als vakantiewoning te kopen, laat staan verhuren.
Om die boodschap kracht bij te zetten bliezen ze afgelopen jaren al tientallen woningen van buitenlanders en Fransen op. Zo willen zij de immigratie van niet-Corsicanen een halt toe roepen. Dat zouden we in Friesland ook met AZC’s kunnen doen, statushouders die de huizen van Friese jeugd innemen en import uit de Randstad die huizen wegkoopt. Dan moeten we het Frysk Republikeins Leger (FRL) oprichten.

Te weinig eigen geboortes en te veel immigratie (5000 per jaar op bevolking van 350k) van de FB-pagina geplukt van Pierre Poggioli
Tegen massa-immigratie, voor de eigen bevolking
De seperatisten maken zich zorgen over immigratie, van zowel rijke import die hier de huizen wegkoopt voor Corsicaanse jeugd als voor AZC-importvolk. Her en der kun je ook in Ajaccio al gehoofddoekte baklavavarkens zien rondscharrelen en Arabisch horen kakelen, als getuigenis van hun intenties; We komen hier enkel halen, parasiteren, niets brengen.
Op Islamisme heeft het FLNC het alvast niet. Ze staan voor de inheemse Corsicaanse cultuur en hun op het katholicisme ge-ënte spiritualiteit. Historisch heeft het FLNC banden gehad met zowel Fatah van de Palestijnen als met de Irish Republican Army.
Het Franse anti-terreurparket zou meteen een onderzoek zijn gestart, zo meldde De Morgen. Ik probeer nu in contact te komen met één van de oprichters, Pierre Poggioli die hier in Ajaccio woont. Hij is ook schrijver en onderhoudt zijn eigen Facebook-feed. Poggioli is al enkele malen door de Franse autoriteiten gearresteerd.
Hij was samen met mede-oprichter Antione Battestini nog maar een twintiger toen ze besloten de Franse ‘kolonisator’ (sinds 1769) met de FLNC te gaan bestrijden. Dus richten ze FLNC op 6 mei 1975 op. Hier onder vind je een heel interview met het duo en hun beweegredenen op Youtube, vertaald in het Engels.
Grondwetsherziening geeft Corsicanen meer autonomie
De Corsicaanse nationalistische beweging (de strijd voor autonomie of onafhankelijkheid van Frankrijk) bevindt zich in een cruciale en onrustige fase. Sinds de Franse verovering in 1769 (nadat Pascal Paoli tijdelijk zelfbestuur afdwong en de Genuezen van het eiland verdreef) kent het eiland een sterke roep om zelfbeschikking.
De huidige situatie kent twee gezichten: een politiek traject richting zelfbestuur en een recente heropleving van gewapende dreigementen. Na jaren van onderhandelingen heeft het Franse parlement een historische eerste stap gezet. Op 23 juni 2026 keurde het Franse Nationale Assemblée in eerste lezing een grondwetsherziening goed die Corsica een unieke autonome status binnen de Franse Republiek verleent.

Autonoom Corsica, daar stemt de bevolking in het najaar over
De Corsicaanse overheid krijgt het recht om specifieke Franse wetten aan te passen aan de lokale context, met name op het gebied van huisvesting, cultuur en de lokale economie. De wet moet in het najaar van 2026 nog door de Franse Senaat worden goedgekeurd, waar conservatieve partijen fel tegenstander zijn omdat ze vrezen voor de eenheid van Frankrijk.
Uiteindelijk moet de Corsicaanse bevolking er via een referendum over stemmen. Afscheidingsbeweging FLNC (Front de Libération Nationale de la Corse) heeft de voorgestelde autonomieplannen afgewezen. Volgens hen gaat de wet niet ver genoeg omdat de Corsicaanse taal geen officiële status krijgt en het de instroom van Fransen van het vasteland niet stopt.

Zonder de mogelijkheid tot gewapend geweld ben je enkel een bedelaar
De beweging voert daarom een actieve campagne tegen vastgoedspeculatie. Tientallen luxe vakantiewoningen van rijke buitenlanders en Fransen van het vasteland zijn het doelwit geworden van bomaanslagen en brandstichting.
FLNC kende als afscheidingsbeweging zelf in de loop van het eigen bestaan diverse eigen ‘afscheidingen’ op basis van politieke geschillen. Je had mensen die meer de linkse of zelfs communistische kant op wilden. En juist nationalistische populisten die meer aan de rechterflank zaten.

Het haalde de internationale pers
Hoe het ook zij, de beweging heeft getoond dat ze op een brede morele steun kon rekenen van de lokale bevolking. Want anders hadden ze niet vijftig jaar overleefd en nu getoond nog steeds hun politieke eisen kracht bij kunnen zetten. Zoals de ‘buitenlander blijf thuis’-actie toont zijn ze nog springlevend. Het kan verklaren waarom de host van ons airbnb-vakantiehuis op de dag van onze aankomst plots afzegde. Waarna hij voor de rest van het jaar ook niet meer verhuurt.
Zodat we via Airbnb een nieuw huis moesten regelen. En dat huis heeft ook nog maar 1 recensie en is verder nooit verhuurd.

Corsicaanse nationalisten, bron FB-pagina Pierre Poggioli
Hopelijk kan ik Poggioli nog te spreken krijgen, zodat we met Google Translate er tussen de successen en dieptepunten van een halve eeuw FLNC kunnen doornemen. Voor de mensen die zeggen ’tegen geweld’ te zijn. Dan moet je ook tegen georganiseerd staatsgeweld een positie in nemen. Of zeg je dan ‘alleen ambtenaren mogen geweld inzetten en de bevolking plunderen, uitzuigen en vernederen, maar die bevolking mag zich niet verdedigen’…
De Amerikanen kennen immers niet voor niets The Second Amendment en The Right to Bear Arms. Overigens, die Neger met bandana als logo van Corsica is een vrijheidssymbool. Het is geen afgehakt morenhoofd, maar de bandana was een doek die eerder over de ogen werd geschoven als blinddoek van gevangenen. Op het voorhoofd symboliseert hij het idee dat ze nu zelf kunnen zien waar ze naartoe willen.
– Waardeer Interessante Reizen met een bijdrage
Kijk ook de Interessante Reizen special over Corsica op Interessante Tijden TV, vanuit Ajaccio en subscribe bij Interessante Tijden TV