
De kroon op zeven jaar Interessante Tijden
Misschien een belangrijke reden waarom ‘links’ de cultuur kan kapen, en waarom alles cultureel aan het subsidie-infuus hangt van een vooral linkse overheid, is dat ‘rechts’ geen cultuur HEEFT.
Waarom moet ik op een Fries dorpsfeest de zelfde Hollandse hoempa horen met discobeat als op ieder zuipfeest in iedere biertent in iedere uithoek van Tokkierije. Muziek die vooral de AFwezigheid van een eigen cultuur etaleert.

Fries zijn is een mentaliteit
HOLULULaahlaaahluluhlululaaaaaaaa….Boem Boem Boem Boem.
Moest de mensheid de Westerse beschaving ontwikkelen, de tonale muziek, kathedralen bouwen, de Mattheus Passion componeren en het Requiem van Mozart, internet ontwikkelen om uiteindelijk daar te eindigen
HOLULULaahlaaahluluhlululaaaaaaaa….Ja al die handjes in de lucht jaaaa!…Zeg ‘HOOHO’ /hooohoo, Zeg HAAHA’/ haaaha
Kom in een pub in Ierland of Schotland, en daar vieren ze feest met eigen muziek, Celtic met violen, gitaren. In de bierbrouwerij van Stroud in de Cotswolds drink je de pints terwijl er een folkgroup repeteert. Bij de Engelsen is de eigen historie, mythologie en cultuur een grote toeristische attractie van King Arthur tot William Wallace en Sherwood Forest.
Wêr is ùs eigen Fryske kultuer? Baldrs Draumar is hier goed bezig, wie nog meer? Moeten we een eigen cultuur opnieuw uitvinden, geworteld in de eigen traditie van bloed en bodem, een eigen mystiek herontdekken, die door protestantisme en modernisme/socialisme lijkt weggevaagd…

Friesische Freiheit, bij de Duitse Oost Friezen. Bij ons zie je in de publieke ruimte niet enig teken van die traditie
Mijn droom is dat je bij Lemmer Friesland binnenrijdt, en dan zo’n bruin snelwegbord ziet met daarop de stenen negerzoen van het Fries Nationalisme: Fryslân, ondertitel “Leaver dea as Slaef”. Zoals je dat wel hebt wanneer je door Oost Friesland rijdt, en je ziet langs de snelweg zo’n bord met verwijzing naar de Upstalsboom: Friesische Freiheit.
Nu stuit je hier nog te vaak op de moderne provinciementaliteit, die merkwaardige mix van grootheidswaan en minderwaardigheid.

Leaver Dea as Slaef, de granieten negerzoen van 14 ton die vanuit Tijnje in 1951 hier werd geplant
Meer dan ’taal’ is er ‘mentaliteit’ die de Friese cultuur doorsnijdt. Vrijheid.
Daarom schreef en fotografeerde ik ook ‘Liever dood dan Slaaf’ om bij de Friese taal andere associaties te krijgen dan bovenvermeld, zodat je die net zo graag wilt spreken als vloeiend Engels.

Oost Friese geschiedeniswebzijde
Vroeger weigerde ik Fries te spreken, vanwege verkeerde associaties uit de jeugd. Ik wilde de wereld in. Mijn Opa Wybe associeerde het Fries met de armoede uit zijn jeugd en voedde zijn kinderen Nederlandstalig op. Mijn vader spreekt Fries, maar denkt nog in het Nederlands.
Nederlanders willen wel graag laten zien hoe goed ze Engels spreken, anders vinden ze zichzelf dom overkomen. Terwijl ze beter Fries hadden kunnen leren, omdat de Friezen het stamvolk zijn van alle kustbewonende Nederlanders.
Soms zie je echter de import extra hun best doen om vooral géén Fries te kunnen.Zoals een D66-er/rechter bij het Hof in Leeuwarden, die expres de naam Vierstrastrjitte’ foutief uitsprak, om te laten zien hoe ze moeite heeft met onze taal. Terwijl bij de rechtbank een bordje stond met ‘Praet mar Frysk’.

Neuharlingersiel, Oost Friesland
Was de naam Fourstraightstreet geweest, dan had ze extra haar best gedaan om dat goed uit te spreken, als vrouw van de wereld die wil reflecteren hoe ze overal is geweest. Dus vind je op de WC in de Harmonie in Leeuwarden, HET Friese culturele centrum een ENGELSE opdruk: Dare to be different
Waarom niet ‘Best Genoach’ of ‘Doch mar Gewoan’? Omdat de aanbrenger meent dat Engels meer sociale status reflecteert, ‘van de wereld’ zijn, terwijl ‘Fries’ staat voor ‘van de wereld afgesloten’?

Links Liberale ontwortelings-ideologie in de WC van de Harmonie
Die associatie met een ruimer idee van Fries zijn zou je ook bij het Fries moeten ontwikkelen. Dat kan pas wanneer je de eigen cultuur verdiept, bijvoorbeeld via meer kennis van de eigen historie dan ‘Grutte Pier’.

Eider-monding…Historisch Friesland
Zodat het sociale status weerspiegelt om het Fries machtig te zijn, voorbij ‘it kin net‘ bij Beerenburg en ‘oant moarn‘ bij het weerbericht. Kan er in Friesland niet het zelfde gebeuren als eerder bij de Vlamingen. Vroeger werd door de Franstaligen op het Vlaams neergekeken, nu zijn de rollen omgedraaid.

WC Harmonie Leeuwarden. Dare to Act: durf te schijten?
Dan krijg je dat mensen met liefde een strofe van Obe Postma er uit rammen, met de zelfde passie als dat ze een liedje van Guns ’n Roses nazingen, ‘Verstoarn die bliide dream’, toen hij in Fries landschap met zadeldak het Saksische Gronings moest aanhoren van de landwerkers bij Oostum.
In plaats van dat je de afwezigheid van cultuur en eigen gedachtengoed overgiet met een Friestalig sausje en dat Friese cultuur noemt. Wat is ‘kut’ in het Fries? Het zelfde?

StrijdT bier on tour
– bestel de Friese vrijheidsbijbel Liever dood dan Slaaf via de gelijknamige webzijde. Daar kun je ook StrijdT-bier bestellen, de smaak bij dit Biertafelboek van twee kilo fotografie