
Overzicht van activiteiten OPW, in handen van Dover en dus Vanguard/Blackrock/JPMorgan
Dover Corporation uit Illinois (in handen van Vanguard, JP Morgan en Blackrock) kocht deze zomer met haar OPW Clean Energy Solutions twee oer-Hollandse techbedrijven op, actief in waterstof. Dat meldde Slice of Energy op 22 juli.
Deze West Friese bedrijven, Demaco Holland en SPS Cryogenics– leveren zogenaamde cryogene techniek, ultra-diepvries die onmisbaar is bij transport en opslag van Waterstof. Het in Wieringerwerf gevestigde Cryoworld kreeg ook bezoek van de CEO (Kevin Long) van OPW, maar deze hielden de boot vooralsnog af.

Bron: Systeemstudie Friesland, met ‘waterstofbackbone’
Vanguard en Blackrock
Dover haar belangrijkste aandeelhouder is- hoe verrassend- The Vanguard Group. Haar Vanguard Fiduciary Trust Co. bezit 16.094.317 aandelen van Dover Corporation, wat neerkomt op bijna 12 procent. Op nummer twee staat JPMorgan Investment Management, Inc. met 7,9 procent van de aandelen. En op nummer drie staat niet geheel verrassend…Blackrock met dik 7 procent van de aandelen.
De ambitie van Shell/Gasunie/Rijksoverheid om van Nederland ‘Waterstofland’ te maken, verliest zo alvast twee techbedrijven aan Amerikaanse aandeelhouders. Eigenaar Ronald Dekker verkocht Demaco in juli en bleef aan als senior adviseur.
Demaco leverde onder andere onderdelen voor de Waterstoffabriek van Shell op de Tweede Maasvlakte. Zij zetten met CEO Niels Beers sterk in op de lonkende waterstofeconomie. Of dat een goede zet is moet nog blijken.
Inzetten op waterstof als ‘groene’ energiedrager is ook een strategie van OPW. Dat verdienmodel hangt sterk af van staatsinvesteringen. Die ‘groene’ waterstof kan alleen uit met blijvende miljardeninjecties door de belastingbetaler in windfarms op zee, zoals zaterdag beschreven en 2022 in De Andere Krant.

De Koolwaterstofstraat van Chemelot
Ook actief in Kernfusie
Dekker noemt zich ‘Cryogenius’ en kocht het bedrijf in 1996 na er zelf directeur te zijn (sinds 1987) op de afdeling Cryogenics. Het bedrijf is opgesplitst in een ‘fabrieken’ (plants)-onderdeel, een afdeling ‘wetenschap’ (Science) en systemen/leidingen.
Als klanten hebben ze ondermeer wetenschappelijke instituten als het Fermi- lab en het CERN in Zwitserland.
Daar maken ze leidingen voor om bijvoorbeeld vloeibare helium te transporteren rond de deeltjesversneller van CERN. Cryogene techniek is ook nodig bij de ontwikkeling van Kernfusie. Demaco bezocht daarvoor in Berlijn de EU Fusion Business Forum, georganiseerd door de DG Energie van de Europese Commissie.
Demaco was founding partner van de nieuwe European Fusion Association EFA. Deelnemers waren ITER (kernfusie-partnerschap EU-landen) en Fusion For Energy. Dat Nederlandse deel is nu dus in Amerikaanse handen gekomen.

Waterstofproject Shell op Tweede Maasvlakte
Waterstoftransport en CO2-leiding Gasunie dient Arabieren
Wie gaan dus profiteren van Nederlandse investeringen in waterstof-infrastructuur? De aanleg van de zogenaamde Delta Rhine Corridor (waterstofpijplijn vanaf Maasvlakte via Moerdijk en Chemelot Limburg naar Ruhrgebiet) loopt nu alvast vier jaar vertraging op. Aanjager van dat project is naast het Rotterdams Havenbedrijf (CEO Siemons) ondermeer kunstmestgigant OCI Global, in handen van de Arabische familie Sawiris.
Moederbedrijf OCI NV (Orascom Construction Industries) is gevestigd in Moerdijk en op het Limburgse Chemelot. Zij namen de ammoniaproductie en melamineproductie in 2010 over van DSM Agro voor 330 miljoen euro. Sindsdien is het voormalige DSM Agro een Arabisch bedrijf, dat opereert naast het arabische krakersbedrijf SABEC. (met pijplijn van Chemelot naar Antwerpen)
Mede vanwege deze grootverbruiker van aardgas- nodig bij ammonia-productie- moest de Nederlandse bevolking ‘van gas los’…De productie van (grijze) Waterstof als bulkproduct voor chemie, vraagt ook zes procent van de mondiale aardgasproductie.
Staatsbedrijf Gasunie zou tegelijk een CO2-leiding langs die DRC willen aanleggen. Zo kunnen multinationals in handen van Arabieren en andere buitenlanders met inleg van de Nederlandse belastingbetaler zichzelf mooi groen wassen, doordat Gasunie – aldus de Kamerbrief van 27 juli– hun CO2 injecteert in lege gasvelden.

Multinationals die multimiljoenensubsidies ontvingen van hun overheid blijven het verkopen
Uitverkoop van Nederland
De trend naar de omvorming van Nederland tot prooi van Anglo-Amerikaanse kapitaalhaaien is opvallend, en zojuist nog bijzonder goed uit de doeken gedaan door Twan Houben op Indepen, in deel zeven van zijn serie ‘De Macht van de Onzichtbaren.’
In de jaren ’90 bestond het Old Boys Network in Nederland vooral nog uit Nederlandse toppers als Cor Boonstra (Philips) en de rijke families rond het huis Van O. als de Fentener van Vlissingen-familie. (SHV) Inmiddels maken de Amerikanen en in het buitenland gevestigde multinationals hier meer en meer de dienst uit.
Daardoor is het MKB al lang niet meer de ruggengraat van de Nederlandse economie, aldus Houben. Het MKB levert nog maar 31 procent van het Nederlandse BBP. Multinationals hebben het stokje overgenomen, met 56 procent van het BBP. Dat is slecht voor de belastinginkomsten van de overheid, die het gemis vervolgens verhaalt op het MKB en de burger.

Op eenzame graaihoogte, harkte 291 maal meer binnen dan de gemiddelde Unilever-werknemer
Na Shell ook Unilever een Brits hoofdkantoor
Multinationals verplaatsen hun zetel naar het buitenland, zoals Aegon bijvoorbeeld naar Bermuda trok. Wanneer ze elders een belastingvoordeel ruiken. Of denk aan het gehuppel van het Brits-Nederlandse Unilever. CEO Paul Polman wilde in 2018 een einde aan het duo-hoofdkantoorschap in Londen en Rotterdam.
Die kantoorfusie zou volgens Food Digital een reactie zijn geweest op een vijandig bod tot overname door het Amerikaanse Kraft Heinz. Eerder probeerden durf-investeerders ook al voedselgigant Nestlé op te kopen.
Mark Rutte wilde het tot 1 entiteit gefuseerde hoofdkantoor naar Rotterdam lokken met als lokkertje om de Dividendbelasting af te schaffen, zo meldde de Financial Times. Dat was in 2018 toen Paul Polman nog CEO was. Hier zie je al, hoezeer de nationale regering in de tas zit van multinationals en hun aandeelhouders.
De Britse aandeelhouders van Unilever protesteerden en Polman haalde bakzeil. Vervolgens werden de Nederlandse aandelen van Unilever Holland NV overgezet naar de Britten. Sinds 2020 is Unilever geen Nederlands-Brits bedrijf meer maar een Brits bedrijf, zo meldt de NL TImes.

In Amsterdam en Rotterdam merk je het al
Kapitaalhaaien weinig op met personeel en werkcultuur
Dus, voorzover ze al enige belasting betaalden die ten gunste kwam van de Nederlandse staatskas: Hoe is dat nu? Hoe minder overgenomen bedrijven betalen, hoe meer de Rijksoverheid ons zal plunderen om het huishoudboekje rond te krijgen. Mijn zelfstandigenaftrek- voorheen 9 duizend euro- is al bijna verdwenen.
Direct na de aankoop door OPW werd een Amerikaans management ingevoerd. Of zo’n overname gunstig is voor het huidige personeel is onzeker. Neem een voorbeeld vlak naast de deur in Langweer. De oer-Nederlandse fietsenfabriek Koga (sinds 1974) in Heerenveen werd bijvoorbeeld opgekocht door durfinvesteerder Accell Group.
Accell Group kleedde Koga uit, omdat het zelf 800 miljoen euro in de schulden zit. Op 22 augustus 2022 werden ze daarom van de beurs gehaald, en overgenomen door de Amerikaanse durfinvesteerder KKR en Teslin Capital Management (van de Van Beuningen-familie) voor 1,56 miljard euro. Sindsdien gaat het grote uitkleden verder, omdat Teslin steeds tientallen miljoenen moet afboeken.
Kredietbeoordelaar Moody’s gaf op 26 oktober nog een waarschuwing af voor Accell.
Nieuws Fiets meldde op 30 januari dat Accell nu een Kogafabriek in Heerenveen aan de Tinweg sluit, 150 arbeidsplaatsen wegbezuinigt en productie verplaatst naar Hongarije en Turkije. Werknemers vertelden dat alle vakpersoneel al wegvloeide, en dat ze voor minder kwaliteit tegen de zelfde prijs fietsen moeten maken, met eentoniger werkdagen.

Ook 25 jaar geleden was waterstof de belofte voor de toekomst
We gaan deze week dus verder uitzoeken, wat dit doet met de plannen van Nederland als ‘Waterstofland’: wie profiteren ervan, wanneer de opbrengsten naar het buitenland gaan en niet naar ons?
- Steun Interessante Tijden voor dit uitzoekwerk met een waarde-voor-waarde-bijdrage.
https://audio.solari.com/john-titus/audio.ep-57-plundering-the-crisis-economy-with-john-titus.mp3
Waar doen ze het van….
Een bijkomend detail is dat de benodigde batterijopslag voor piekmomenten dermate omvangrijk wordt, dat er daarvan niet genoeg zijn op de hele wereld en dat gaat de komende vijfentwintig jaar ook niet lukken. Ook om andere redenen lijken de plannen nu al spaak te lopen. Dan maar kerncentrales inzetten? Dat kan, maar die leveren zonder het gesubsidieerde waterstofcircus van zichzelf al ruimschoots de benodigde hoeveelheid elektriciteit, niks dure fabrieken, geen prijzige netverzwaring en schier onbetaalbare nieuwe infrastructuur nodig.
kerncentrales net zo fake als kernbommen